Nahoru

Jak snížit náklady spojené s hypotékou? Cesta k novému bydlení nikdy nebyla jednodušší

čtvrtek 9. března 2023

V současné době jsou úrokové sazby hypoték nejvyšší za posledních mnoho let. Přesáhly i sazby, které byly po krizi v roce 2008. Tyto sazby se netýkají jenom nových hypotéky, ale také mnoha klientů, kteří mají tento rok výročí fixace, tedy klientů, kterým končí garantovaná úroková sazba a banka jim nabídne novou sazbu na další fixační období. V podvědomí lidí, kteří si žádají o novou hypotéku je, co mají udělat, aby dostali co nejnižší možnou úrokovou sazbu. Ale co stávající klienti?

Banky musí 3 měsíce před koncem fixace úrokové sazby nabídnout novou úrokovou sazbu. Zašlou ji klientům a pak čekají na jejich reakci. Pokud se klient neozve, automaticky získává novou bankou navrženou sazbu, a to na stejné úrokové období, jaké měl před aktualizací. Banky občas jako prvotní sazbu nabízejí vyšší sazbu než obvyklou. Pokud se klienti neozvou, akceptují tím první nabízenou sazbu.

Co dělat? Rozhodně reagovat. Je to stejné, jako u nové hypotéky, kdy také hledáte nejlepší možnou nabídku. Některé banky nabízí rovnou i sazby pro jiná fixační období. V době změny výše sazby je možné zdarma změnit i délku fixace nové sazby. Pokud bance pošlete konkurenční nabídku, banka reaguje a sazbu Vám obvykle sníží nebo dorovná s konkurencí. Jelikož jsou sazby nyní vysoké, nemusí být výhodné zafixovat si sazbu dlouho dopředu, jak tomu bylo v době, když byly sazby kolem 2 %. Tehdy mělo význam si zafixovat sazbu i na 10 let. Nyní je potřeba vybrat takovou délku, abyste překlenuli období vysokých sazeb a při další aktualizaci jste už měli sazbu nižší.

Co když banka sazbu ani na Vaši žádost nesníží? Můžete celý úvěr refinancovat (splatit jiným novým úvěrem). Funguje to tak, že si vezmete novou hypotéku od jiné banky, která nabízí lepší podmínky či nižší úrokovou sazbu. Možné je i prodloužit dobu splatnosti a snížit tím měsíční splátky. Až by v budoucnu sazba klesla, je možné dobu splatnosti opět zkrátit, nebo občas udělat mimořádnou splátku. "Hypoteční specialisté HYPOASISTENT vám s výběrem a přípravou refinancování rádi pomohou a celý proces zpříjemní," říká ředitelka společnosti Dáša Maradová a dodává: "jsme klientům k dispozici po celou dobu „života“ hypotéky. Pomůžeme nejen s novou hypotékou, ale také při vyjednávání úrokové sazby při refixaci."