Nahoru

Výstavba bytů je rekordní, nabídka je přesto omezená Cesta k novému bydlení nikdy nebyla jednodušší

středa 23. března 2022

Bytová výstavba v Praze

Počet dokončených bytů se oproti roku 2020 v Praze mírně snížil. Co se týká zahájení výstavby nových bytů, pak jejich počet je rekordní. Jedná se o 9000 bytů v bytových domech. Vzhledem k tomu, že je však většina bytů již prodána, nedojde ke zvýšení nabídky.

Prodej bytů v Praze v roce 2021

V Praze došlo v roce 2021 k rekordnímu nárůstu prodeje nových bytů. Bylo prodáno 7 450 nových bytů, což ve srovnání s rokem 2020 představuje nárůst o 28%. Důvodem nárůstu poptávky je nejistá ekonomická situace, v níž je nákup nemovitosti bezpečným uložením financí.

Průměrná jednotková cena nových bytů

Průměrná jednotková cena nových bytů dosáhla úrovně 134 tis. Kč/m2 vč. DPH. Mezi lokality snejnižší cenou patří Praha 4 a Praha 9. Naopak nejdražšími lokalitami jsou tradičně Praha 1 a Praha 2. 

Hypoteční trh

Vysoká poptávka po nemovitostech se pochopitelně promítla i do situace na hypotečním trhu.Objem poskytnutých hypoték vroce 2021 dosáhl výše 428 miliard, meziroční nárůst je 68%. Vliv na objem hypoték má nebývalý zájem o hypoteční financování a růst cen nemovitostí. Momentálně se průměrná výše hypotéky pohybuje kolem 3,4 mil. Kč. Příčinou enormní poptávky po hypotékách byly mimořádně nízké úroky, které se na začátku roku 2021 pohybovaly kolem 2 %. Během roku dramaticky narostly až ke 4 %.

Zdroj: LEXXUS